BĚHEM TĚHOTENSTVÍ SE VAŠE TĚLO MĚNÍ. PRVNÍM UKAZATELEM TĚCHTO ZMĚN JE PRÁVĚ VAŠE POKOŽKA.

Pokožka je v období těhotenství vystavena anatomickým a hormonálním změnám, čímž může utrpět kvalita vaší kůže. Pokožka se napíná a její hutnost a elasticita se zhoršuje. Mění se také její pigmentace a cévní síť, mazové žlázy produkují více mazu a ovlivněn je rovněž pot. Během těhotenství je proto důležité o pokožku pečovat, aby si zachovala svou krásu a celkovou harmonii s vaším tělem.

STRIE

NA STRIE SE PŘIPRAVTE DOPŘEDU

Během těhotenství pokožka podléhá mechanické distenzi, jinými slovy – natahuje se. Oslabená pokožka je méně elastická, a tudíž méně odolná vůči roztahování. V důsledku toho může v určitých místech kůže praskat, vytváří se na ní nevzhledné a trvalé červené a bílé stopy. Říkáme jim strie. Jakmile se objeví, časem trochu vyblednou, ale zcela již nezmizí.

Prevence strií vyžaduje taktéž správnou životosprávu (příbytek na váze byste měli mít pod kontrolou) a také vhodnou péči, abyste tak minimalizovali natahování kůže.

Je třeba také co nejdříve hydratovat části těla, kde během těhotenství k natahování pokožky dochází nejvíce. Strie se nejvíce objevují právě na břichu, bocích, stehnech, zadku a prsou.

Čím dříve budete o pokožku pečovat, tím menší bude riziko vzniku strií.

SVĚDĚNÍ

DALŠÍ NEPŘÍJEMNOST, SE KTEROU SE
SETKÁTE BĚHEM TĚHOTENSTVÍ: SVĚDĚNÍ

Vaše kůže se během těhotenství mění. Někdy můžete pozorovat také nepříjemné svědění.

Příčiny svědění bývají různé, často však souvisejí se suchou pokožkou a mechanickým natahováním kůže, může nicméně být i patologické. V případě svědění kůže doporučujeme poradit se s lékařem.

Nezapomínejte, že zhoršení svědění můžete předejít vhodnými přípravky hygieny a tělové péče.

Sáhněte po jemném přípravku čištění (syndet) bez obsahu mýdla a parfému, abyste co nejvíce předešli možným zdrojům podráždění a vysušení pokožky, jež by mohly způsobit svědění.

Po koupání pokožku důkladně osušte a jako prevenci strií naneste relipidační tělový balzám proti svědění.

NEDOKONALOSTI PLETI

TĚHOTENSTVÍ JE OBDOBÍM HORMONÁLNÍCH ZMĚN, KTERÉ MOHOU PŘISPÍVAT K TVORBĚ PUPÍNKŮ

Vlivem hormonálních změn se zvyšuje aktivita mazových žláz (žlázy produkující kožní maz), pleť tak může být mastnější než obvykle a může docházet k výsevu akné.

Léčba akné u těhotných žen je poměrně choulostivá, protože většina běžně užívaných léků (orální antibiotika, retinoidy...) je během těhotenství kontraindikována. Doporučujeme navštívit dermatologa, který vám doporučí vhodný typ léčby. 

Pokud máte mastnou pleť s nedokonalostmi, doporučujeme důkladné čištění pomocí adaptovaných dermokosmetických přípravků a následnou péči proti nedokonalostem pleti.

TĚHOTENSKÁ MASKA

NĚKTERÉ ŽENY BĚHEM TĚHOTENSTVÍ NA OBLIČEJI POZORUJÍ HNĚDÉ SKVRNY

Tyto skvrny se často objevují na lícních kostech a na čele a vytvářejí tak dojem jakési masky: nazýváme je melasma, chloasma nebo také těhotenská maska.

Ke zhoršení dochází vlivem sluneční expozice. Doporučuje se proto sluneční expozici co nejvíce omezit a pleť chránit. Proto při pobytu venku nezapomínejte na pokrývku hlavy, volné oblečení a ochranný krém proti slunci s vysokou UVA a UVB ochranou s SPF 50+.

Tyto skvrny obvykle po porodu mizí, mohou se však znovu objevit s užíváním antikoncepce. Pokud je to váš případ, poraďte se se svým dermatologem, který vám doporučí přípravek na jejich zmírnění.

NĚKOLIK TIPŮ NAVÍC

TĚHOTENSTVÍ JE ZCELA UNIKÁTNÍM OBDOBÍM, SPOUSTA SITUACÍ VÁS ALE MŮŽE STRESOVAT

Pro váš komfort, ale i komfort vašeho děťátka je důležité dopřát si chvíle relaxace a odpočinku.

Péče o pokožku je nedílnou součástí celkové přípravy na porod a rodičovství

Cílem je zlepšit vaši fyzickou i psychickou pohodu během těhotenství i po porodu, stejně jako přispět k pohodě vašeho novorozeného miminka, a to pomocí edukativního a preventivního přístupu vaší porodní asistentky.

Mohou vám být nabídnuty prenatální kurzy. Tyto kurzy se zaměřují na techniky určené k tomu, abyste lépe poznali své tělo, abyste se naučili uvolnit, dýchat či komunikovat se svým miminkem.

Zmiňované techniky zahrnují: 

  • klasickou přípravu (informace, poradenství a fyzickou přípravu, jako např. relaxační a dechová cvičení)
  • haptonomii (dotekové interakce s vaším miminkem)
  • sofrologii (techniky harmonizace mysli, které kombinují velmi jednoduché a příjemné cviky s relaxacemi a vizualizacemi)
  • prenatální zpívání
  • jógu
  • vodní přípravu

Uvědomte si, že tento přístup k přípravě na rodičovství vám může v některých případech v porodnici dodat sebevědomí nezbytné pro vaši novou životní roli a také při péči o dítě (například mytí). Pomůže vám ale také po návratu domů. Více informací vám poskytne váš lékař či porodní asistentka.